نام شما!

1 دقیقه خوانده شده
۰
برندسازی شخصی

مهم ترین مولفه در توسعه شخصی چیست؟

نام شما!

 

تصور این که نام ما تاثیری در زندگی و معیشت ما نداشته باشد بسیار دشوار است. مبادله “نام” میان انسانها گام نخست برای ایجاد یک رابطه انسانی،تجاری،اجتماعی و سیاسی یا گسترش هر گونه پیوند عاطفی است. کما اینکه چه در آغاز پیوند عاشقانه و چه برای داوطلب شدن برای انجام کار،مسئولیت یا منصب سیاسی  باید “نام”ی را بر کسی یا کاری مطرح کرد و “نامزد” شد.

نام عنصری است که فراگیر شدنش موجب شهرت و بیش از حد محدود شدنش گمنامی را به ارمغان می آورد، هر چند گمنامی هم در جای خود واجد ارزش و تقدیر است.نام اما در معرض قضاوت است و آنچه که ما بر مبنای مهارت،دانش،گفتار و کردار در فراسوی نام عرضه می کنیم سبب می شود تا مردم آن را با “خوش‌نامی” و “بدنامی” در بازار نام ها از هم تمییز می دهند، نیک نامی و بد نامی بسته به زاویه، ارزش ها و ممیز نام هم تعاریف و تعابیرمتفاوتی دارند که بخشی از آن در ادبیات ما به عنوان یک میراث گرانسنگ راهنمای همیشگی برای توسعه نام ماست.

دگر بخفته نمی‌بایدم شراب و سماع

که نیک‌نامی در دین عاشقان ننگست

                                                                                        سعدی

                                             

نه فقط انسان  بلکه هر مخلوق خالق “نام آفرین” که نام های “ماندگار” زندگی بخشی از معجزات خلقت اوست، بدون داشتن یک نام معین،در یافتن یک هویت مستقل ناکام می‌ماند؛ هویتی که شناخت او را و تمایزش را در بازار نام ها فراهم می سازد.  

هر “نام” به مرور زمان مجموعه‌ای از خاطرات و تاثیرات را در ذهن و ضمیر مخاطبانش به جا می‌گذارد که خاستگاه اصلی بسیاری از تمایزات و تمایلات می‌شود؛ عشق و صمیمیت، خشم و نفرت یا هر نوع واکنش رفتاری و احساسی دیگرتنها بخشی از آورده های نام ما به شمار می رود.

معیشت ما از زاویه شغل،کسب و کار،جایگاه و شان اجتماعی،به ارزش و اعتبار “نام” ما وابسته است، قدرت یا ضعف، خوش نامی یا بدنامی، شهرت یا گمنامی بدون شک تاثیری بسزا نه تنها در معیشت ،بلکه در تمام ابعاد زندگی ما دارد، اینجاست که کلید راهبردی قفل توسعه و تعالی مان را در “نام” می یابیم. “نام” ی که پس از نعمت حیات بزرگترین گنجی است که خالق نام آفرین به ما عنایت کرده است.

نام من رفته‌ست روزی بر لب جانان به سهو

اهل دل را بوی جان می‌آید از نامم هنوز

                                                                               حافظ

این روزها هر چند علم نام شناسی علم الاسماء و بررسی تاثیرات نام در سرنوشت افراد در کانون توجه عده ای قرار گرفته است و می رود تا با برجسته کردن ماهیت علمی و معنایی نام و ماهیت ریاضی “نام” در کائنات و خلقت، ما را از ارزش و اعتباری که خودمان با مهارت ،ارتباطات،جوهره،ارزش و جایگاهی  از ناممان در ذهن مخاطبانمان خلق می کنیم دور سازد، مطمئنا جـادوی نام ما با خود ما (افکـار،گفتـار،کردار و …) ساخته می شود و راز اصلی “نام” ما ریشه در خود ما دارد.

اگر همه مردم کور بودند، چگونه آنها را از وجودتان با خبر می کردید؟مطمئنا با نام تان! نام شماست که هم در حضور و هم در غیاب شما کارکردهایی به مثابه وجود اصلی شما را درمیان مخاطبان ایفا می کند؛ یک تعریف ابتدائی از برند شخصی نیز بر آنچه که در غیاب شما در موردتان می گویند به عنوان “برند شخصی شما” تاکید دارد، اینها همه تاییدی است بر تاثیرات شما به عنوان راز اصلی بر “نام”تان.  

پرسش اصلی که این نوشتار بر پایه آن شکل گرفت “جستجوی مهم ترین مولفه در توسعه شخصی” است،جستجویی که ما را به پاسخی میرساند که هرچند در واژه واحد است، اما به علت متفاوت بودن استعدادها،موقعیت ها و باورهای یکایک ما آدمیان در حقیقت متفاوت است! بله خود ما و نام ما کلید این جستار راهبردی است.

بر پایه“نام” شما “مدل شما” که مخصوص به خود شما و متفاوت با یکایک آدمیان هم نام و غیر همنام شماست شکل میگیرد، در واقع هر یک از ما مدل و متد خاص خودمان را داریم!مدل و متدی که از ۴ بخش کلیدی شامل 

  • مهارت های شما
  • شهرت و اعتبار(برند شخصی) شما
  • ارتباطات شما
  • کسب و کار شما

تشکیل شده است. این چهار عنصر بر حیات و پویایی “نام” شما تاثیرات شگرفی دارند و آن را تحت تاثیر خود قرار می دهند، در حقیقت شما برای توسعه شخصی خود نمی توانید از این چهار مولفه موثر و تاثیرات متقابل آن بر نام تان چشم پوشی کنید.

تمرین هایی برای نام شما

برای مدیریت نام تان همین الان شروع کنید و به پرسش های زیر پاسخ دهید، پاسخ هایی که می تواند ساده باشد اما راهگشا، اگر با ما همراه باشید و این تمرینات را برای تعالی خود انجام دهید می توانید خودتان برند شخصی خودتان را پس از ۱۰ هفته مدیریت کنید،پس با ما همراه باشید.

  • برای نام تان یک اعلامیه ترحیم بنویسید!دوست دارید از شما چگونه یاد کنند؟
  • نام شما در ذهن دوستان و آشنایانتان چه معنایی می دهد؟
  • مهم ترین مهارتی که پس از شنیدن نام شما به عنوان مهارت شما از آن یاد می کنند چیست؟
  • در چه کاری شهرت دارید؟

 

.

بخــوانیـــــد، بیـــاموزیـــــد، قدرتـــــمند شوید

برندابات مرجع تحلیلی، آموزشی برندینگ، بازاریابی، تبلیغات

گروه توسعه کسب و کار آرمانی ارائه دهنده راهکار برندسازی، مارکتینگ و تبلیغات

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به وب سایت BrandAbout میباشد . کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *