خانه مقالات بازاریابی موقعیت یابی در بازار

موقعیت یابی در بازار

0 ثانیه خوانده شده
۰
جایگاه یابی

در بازاریابی ­های ایرانی که هنوز هم معمولاً بطور تمام و کمال انجام نمی­شود، بسیاری از پارامترها را نادیده می­گیرند و بعضاً به آنها توجهی نمی­شود. یکی از این موارد مرحلۀ موقعیت­ یابی بازار است که اهمیت بسزایی در تمامی فعالیت­های بازاریابی و علی ­­الخصوص تبلیغات دارد. موقعیت ­یابی به عنوان آمیخته­ای از علم و هنر هماهنگ نمودن یک محصول یا خدمت، به یک یا چند بازار گفته می­شود که بصورت مستقل از یکدیگر در حال فعالیت هستند. این آمیخته زمانی نتیجه بخش است که بتوانید تصویر درست محصول، خدمات و حتی کانال­های فروش خود را درک کنید و ویژگی مصرف­کنندگان را بخوبی بشناسید و ارسال پیام صحیح به آنها را فرا گرفته باشید. اینها همه مستلزم استفاده از یک استراتژی مناسب است. در واقع موقیت ­یابی در بازار با تمرکز بر نکتۀ اساسی یعنی مصرف ­کننده و رقابت با رقبا صورت می­پذیرد. در مورد اول طبیعتاً همسان ­سازی مزایای محصول با نیاز مصرف­کننده از طریق ارتباط با مصرف ­کننده و یادآوری مزایای استفاده از محصول، با استفاده از یک نام تجاری مطلوب صورت می­گیرد. در خصوص مورد دوم مقایسۀ محصولات و تاکید بر رقابت با افزایش منفعت مصرف­کننده مورد نظر خواهد بود.

بسیاری از متخصصان استراتژی تبلیغات بر این باورند که موقعیت­ یابی در بازار مهمترین عامل ایجاد و رشد یک نام تجاری در بازار است. مرحلۀ موقعیت ­یابی، مرحلۀ نمایش تصویر برند یا محصول در بازار است. در بازار امروز تصویر رقبا مهم­تر از خود آنهاست. در این میان این موقعیت به عنوان یک عنصر کلیدی شناخته می­شود. موقعیت­ یابی در واقع حاصل جواب سئوالاتی است که در ذهن یک استراتژیست شکل می­گیرد:

 1. چه موقعیتی از بازار هم­اکنون در چشم­ انداز ذهن ما وجود دارد؟ (البته چشم ­اندازی که حاصل خروجی­های بازار است، نه لزوماً نظر مدیران)
 2. قرار است چه موقعیتی را بسازیم؟
 3. برای قرار گرفتن در موقعیت موردنظر، چه شرکت­هایی را رقیب خود قرار می­دهید؟
 4. آیا ما پول لازم جهت هزینه­های حفظ موقعیت را در بازار دارا هستیم؟
 5. آیا استراتژی­های ما با شرایط موقعیت ما سازگار است؟
 6. آیا روش­های خلاقه در تبلیغات با موقعیت محصول و برند ما متناسب است؟

از استراتژی­ های موقعیت بسیار در طراحی برنامه­ های ترویجی استفاده می­شود و دلیل آن لزوم همخوانی آنهاست. دیوید آکر این استراتژی­ها را به شش دسته تقسیم می­کند. استراتژی موقعیت براساس ویژگی­های محصول، قیمت/کیفیت، موارد کاربرد، طبقۀ محصول، کاربران و رقبا. البته شاید بتوان استراتژی موقعیت براساس نمادهای فرهنگی را نیز به لیست خود اضافه کنیم.

تدوین استراتژی موقعیت براساس ویژگی­های محصول با رویکردی مشترک بر خلق برند با توجه به مزایای محصول و فارغ از شرایط رقبا تاکید دارد. به همین دلیل بازاریابان تلاش دارند تا ویژگی­های برجسته محصول را تحلیل کنند و مصرف­کنندگان را به عنوان تصمیم­گیرندگان اصلی خرید در نظر داشته باشند. بطورمثال شرکت اپل برای معرفی اولین کامپیوتر خود، سهولت در استفاده را جزء مزایای کلیدی خود معرفی نمود که در آن زمان و با توجه به پیچیدگی کامپیوترها، اهمیت ویژه­ای داشت.

موقعیت­های قیمت/کیفیت به بازاریابان اجازه می­دهد که برند خود را با استفاده از مزیت­های قیمتی و کیفیتی مطرح کنند. یکی از شیوه ­های مورداستفاده در این روش تبلیغاتی است که براساس آن تصویری از یک کیفیت بالا با هزینه­ای متناسب یا استفاده از برندی با ارزش ­افزوده ارائه می­گردد. روش دیگر استفاده از این استراتژی فروش برند با کیفیت با قیمت رقابتی و استفاده از سیاست­های قیمتی نفوذی است. نکتۀ مهم در این شیوه تاکید همزمان قیمت و کیفیت است و رقابت هر دو پارامتر دارای اهمیت ویژه­ای است.

استراتژی بعدی استفاده از موقعیت کاربردی است. در این شیوه برای ایجاد یک تصویر و ارتباط خاص، از کاربردهای ویژۀ محصول استفاده می­شود. به عنوان مثال استارت­آپ­ها این شیوه را مدنظر دارند و از راهکارهای خلاقانه و ابتکاری برای رفع مشکلات استفاده می­کنند که روشی مناسب برای حفظ و توسعۀ بازار است.

موقعیت­هایی بر مبنای طبقۀ محصول معمولاً زمانی اتخاذ می­شود که محصول موردنظر در رقابت با محصولاتی قرار گیرد که محدودۀ بزرگتری دارند و صرفاً در طبقۀ مشخص نباشند. بطورمثال اگر از خدمات خطوط هوایی در رقابت با خدماتی چون خطوط قطار، اتوبوس و دیگر خطوط هوایی باشد، استراتژی موقعیت براساس طبقۀ محصول استفاده می­شود. در واقع این استراتژی محصول را در برابر یک برند دیگر قرار نمی­دهد، بلکه محصول را در مقابل دسته­ای از محصولات همسان معرفی می­کند.

استراتژی موقعیت ­­یابی براساس کاربران در گروهی از محصولات استفاده می­شود که محصول در بین مخاطبان خاصی طرفدار دارد یا گروهی از کاربران از روش خاصی برای رفع نیازهای خود استفاده می­کنند.

استراتژی موقعیت با توجه به رقبا بسیار وابسته به تعیین استراتژی­های محصول و خدمات رقباست. امروزه بسیاری از شرکت­ها تاکید دارند تا بر یک محصول خاص یا یک برند مشخص تمرکز کنند. این روش شبیه روش طبقۀ محصول است با این تفاوت که رقابت پارامتر اصلی فعالیت در بازار خواهد بود. زمانی که یک موقعیت بازار از طرف رقیب اشغال می­شود، معمولاً بازاریابان سعی در تدوین استراتژی جدیدی برای کسب موقعیت دارند. استراتژی جدید که ممکن است با یک نام تجاری جدید نیز همراه شود.

استراتژی موقعیت با توجه به نمادهای فرهنگی براساس تفاوت­های علائم تجاری پیشنهاد شده است. هر کدام از نمادها توانایی آنرا دارند که تمایز از رقبا را برجسته سازند. تمایزی که نسبت به هر فرهنگ و آداب و رسوم ممکن است قوی و فعال­تر عمل کند.

 منبع: فرصت امروز 

 • مزیت رقابتی

  مزیت رقابتی (مفاهیم و انواع آن)

  نگاهی نافذ به جهان پیرامون این حقیقت را آشکار می کند که «جهان امروز بسیار متفاوت از …
 • هوشمندی رقابتی

  هوشمندی رقابتی

  هوشمندی رقابتی  COMPETITIVE INTELLIGENCE=CI جهانی شدن اقتصاد، سرعت گرفتن تغییرات فناو…
 • ارتباط فرهنگ با برند

  رابطه فرهنگ با برند

  اغلب تعجب می کنند که چرا ما درباره ارزش ها صحبت می کنیم قبل از اینکه درباره طراحی لوگو، به…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *