خانه مقالات برندینگ ضرورت برندسازی در حوزه گردشگری سلامت

ضرورت برندسازی در حوزه گردشگری سلامت

36 ثانیه خوانده شده
۰

گردشگری پس از صنعت نفت و خودروسازی، سومین صنعت بزرگ جهان به شمار می‌رود. این صنعت تاثیر بسزایی در درآمدهای ارزی کشورها دارد و به طور حتم در آینده‌ای نزدیک به صنعت اول جهان تبدیل خواهد شد. با گذر زمان و پیشرفت این صنعت، گردشگری از حالت عام خارج شده و به شاخه‌های تخصصی نظیر گردشگری فرهنگی، گردشگری ورزشی، گردشگری ماجراجویانه، گردشگری مذهبی، گردشگری سلامت و غیره تقسیم شده است. آنچه که مبنای این تقسیم‌بندی قرار می‌گیرد «نیت یا قصد اصلی» گردشگر از گردشگری است. بنابراین، افرادی که به منظور برخورداری از خدمات سلامت (پیشگیری، درمان) به کشور دیگری سفر می‌کنند، در زمره گردشگران سلامت قرار دارند.
پژوهشی در هند تاکید می نماید که رشد بازار گردشگری سلامت در هند٢.۲ میلیارد دلار در سال ٢٠١٢ و تعهد دولت باعث ایجاد انگیزه ای برای سرمایه گذاران خصوصی است. به گونه ای که صندوق مالی خصوصی ایالات متحده، به همراه سرمایه گذاران کشور هند، بیش از۴٠ میلیون دلار در مراقبت های بهداشتی درمانی هند سرمایه گذاری کرده اند. ( کالشرتی و پیلای، ۲۰۰۸)
کشور ایران دارای نقاط قوت زیادی ازجمله پزشکان حاذق، تکنولوژی بروز و مناطق درمانی طبیعی برای جذب گردشگران سلامت است، اما با نقاط ضعف و چالش هایی نظیر هماهنگی نامناسب سازمانهای مسئول گردشگری پزشکی و برنامه ریزی نامناسب نیز همراه است. (ایزدی و همکاران،۱۳۹۱)
در حقیقت در سال ۸۲ برای اولین بار توریسم درمانی در گردشگری ایران از سوی وزارت بهداشت مورد توجه قرار گرفت. البته وزارت بهداشت بیشتر با هدف اشتغال زایی برای دانش آموختگان پزشکی به این مبحث پرداخت و نه رونق توریسم درمانی، اما کم کماز سال ۸۳ و درست پس از ادغام میراث فرهنگی و سازمان ایران گردی و جهان گردی توریسم درمانی به صورت مستقل در ایران ایجاد شد و دولت ایران بر اساس برنامه ریزی های خود باید تا پایان برنامه پنجم توسعه ۳۰ درصد از نیازهای درمانی و بهداشتی کشور را از طریق صدور کالا، خدمات پزشکی و توریسم درمانی فراهم کند.
در زمینه پتانسیل ها و توانمندی های ایران در زمینه گردشگری سلامت و توریسم درمانی چهار مقوله مطرح می شود: ۱- چشمه های آب گرم و آب های معدنی؛ ۲- گنبد های نمکی؛ ۳- طبیعت گردی (اکوتوریسم) و ۴- توریسم پزشکی. (عربشاهی کریزی و آریان فر، ۱۳۹۲)
ارزان بودن قیمت تمام شده درمان به گونه ای که در اکثر مواقع هزینه درمان در ایران نسبت به اروپا ۱۰ به ۱ است، کیفیت بالای تجهیزات پزشکی و همچنین حاذق بودن پزشکان از جمله عوامل مهم جذب بیماران خارجی به سمت بهداشت و درمان ایران است ولی به دلیل نوپا بودن آن تاکنون شرکت‌های تخصصی در این زمینه شکل نگرفته‌اند و در بعضی از دفاتر خدمات گردشگری بخشی به این موضوع اختصاص داده شده است. (باشگاه خبرنگاران جوان، ۱۳۹۴)
سامان دهی این بیماران در داخل کشور موضوعی است که تنها بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیست بلکه همکاری های چند بخشی سازمان های مربوطه از جمله سازمان گردشگری، ناجا و وزارت خارجه را می طلبد. (باشگاه خبرنگاران جوان، ۱۳۹۴)
از سوی دیگر برخی از بیماران خارجی به دلیل نبود سامانه مشخصی برای ارایه خدمات بهتر همچون اسکان آنان و همراهانشان به دام دلالانی می افتند که متاسفانه این افراد از این موقعیت نهایت استفاده را خواهند برد و در پاره ای از اوقات به وجهه کشور نیز خدشه وارد می شود. (باشگاه خبرنگاران جوان، ۱۳۹۴)
جان یوری جامعه شناس بریتانیایی در کتابش با عنوان "نگاه توریست ها"(1990) نظریه ای درباره علت سفر رفتن مردم برای خوش گذرانی و دلایل انتخاب نقاطی خاص برای این سفرها ارائه می دهد. یوری معتقد است گردشگری شامل رفتن به نقاطی دیگر در جستجوی تجاربی مشاهده ای است که در حالت معمول نمی توان آن ها را در خانه یا محل کار دید. مهم ترین کار گردشگران "چشم دوختن به نشانه هاست": آن ها خصیصه های خاص یک مکان را نگاه می کنند، مانند کلیسایی معروف، منظره ای زیبا یا دیگر جاذبه های آن. (, Keith Dinnie 1392 :88 )
برندها ارزشی معادل یک سوم دارایی های جهان را دارا می باشند. غفلت از یک برند، سبب فراموشی آن شده و کم‌کم جایگزین‌هایی برای رده محصولات آن برند وارد بازار می‌شود . برند سازی مقصد گردشگری به معنی چگونگی ادراک ذهنی مصرف کنندگان از یک مقصد گردشگری است.برند سازی یک مفصد گردشگری تنها در مورد ایجاد یک لوگو یا شعار نیست بلکه در مورد بدست آوردن عناصر متمایزی از مقصد در قالب برند و چگونگی ارتباط این عناصر از طریق اجزا برند است:این اجزا عبارتند از هویت،جوهره،شخصیت،تصویر،مشخصه و فرهنگ،مدیریت این اجزا جهت ایجاد جایگاهی منحصر به فرد از برند مقصد گردشگری در ذهن مصرف کننده را اصطلاحا جایگاه یابی برند می نامند.برند مقصد گردشگری می تواند از طریق ایجاد محصولی جدید در چارچوبی یکسان میتوانند در نقش اهرمی عمل کند که موجب افزایش مشتری محوری و برند سازی با هم می شود.با افزایش مستمر استفاده از اینترنت در بین گردشگران،برند سازی آنلاین یکی از مسائل مهم به شمار می رود. (ایوبی یزدی و بذرافشان، ۱۳۹۰)
توریسم سلامت در بسیاری از کشورها نقش مهمی در ارز آوری دارد اما در ایران این صنعت جایگاه خود را باز نیافته و گام‌های نخستین را طی می‌کند. در میان حوزه‌های مختلف گردشگری، گردشگری سلامت و زیرمجموعه‌های آن به دلیل قابلیت‌ها و مزیت‌های رقابتی آنها از توجهی دو چندان برخوردار شده و رشد شتابانی را در میان سایر اشکال گردشگری از خود نشان می‌دهد.
در ایران توسعه این حوزه از گردشگری آن طور که باید و شاید مورد توجه نهادهای متولی امر قرار نگرفته‌ است و به تبع آن در سطح کسب‌وکار نیز مجموعه‌های خصوصی فعال و موفق پا نگرفته‌اند. تعداد قلیلی هم که به این مهم پرداخته‌اند از شکوفایی اقتصادی و تداوم کسب‌وکار برخوردار نشده‌اند.
توجه همزمان به سیاست‌گذاری و حمایت سازمان‌یافته از مجموعه‌های فعال در این کسب‌وکار با تدوین استراتژی جامع و از طرفی فعال‌تر شدن مجموعه‌های ارائه‌دهنده خدمات درمانی، گردشگری درمانی و خدمات گردشگری به بیماران خارجی از جمله راه‌های توسعه این بخش است تامین‌کنندگان خدمات‌درمانی باید به ثبت و کنترل بیماران خارجی خود و آموزش کارکنان مرتبط با بیمار خارجی بیش از تاییدیه‌های بین‌المللی و ایجاد تسهیلات دسترسی اهمیت بدهند. برای توسعه گردشگری سلامت شرکت‌های تخصصی تامین خدمات مختلف گردشگر سلامت باید به تدوین استانداردهای خدمات گردشگری و درمانی و نظام ارجاع تخصصی، بسیار بیشتر از مستندسازی فرآیند و تعریف بسته‌های متنوع خدمت بپردازند. از سوی دیگر شرکت‌های خدمات گردشگری و مسافرتی باید اهمیت دسترسی به کانال‌های توزیع و فروش از جمله پذیرش بیمه خارجی را با اولویت بیشتری نسبت به مسائلی چون ویزا و اطلاعات مراکز درمانی مورد توجه قرار دهند.
همچنین در ایران چشمه های آب گرم با قابلیت های درمانی بسیاری وجود دارد و همچنین مراکز درمانی و بیمارستان های با هدف جذب بیماران از کشورهای همسایه و دیگر نقاط جهان تاسیس شده اند ولی متاسفانه اهمیت برندسازی را در کسب و کار خود کم یا نادیده قلمداد کرده اند.
امید است که با گذشت زمان توریسم سلامت در صنعت گردشگری کشورمان جایگاه خود را پیدا کند.

نویسنده: پریسا نظامی

دانشجوی دکتری مدیریت رسانه دانشگاه تهران

مطلب اختصاصی سایت برنداِبات

.

بخــوانیـــــد، بیـــاموزیـــــد، قدرتـــــمند شوید

برندابات مرجع تحلیلی، آموزشی برندینگ، بازاریابی، تبلیغات

گروه توسعه کسب و کار آرمانی ارائه دهنده راهکار برندسازی، مارکتینگ و تبلیغات

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به وب سایت BrandAbout میباشد . کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *