خانه مقالات بازاریابی رکود بازار و راه ناگزیر مارکتینگ و برندینگ

رکود بازار و راه ناگزیر مارکتینگ و برندینگ

3 ثانیه خوانده شده
۰
رکود بازار و راه ناگزیر مارکتینگ و برندینگ

۱-امروزه شرکت های بسیاری با مسایل رکود و بحران مالی دست و پنجه نرم می کنند. این بحران هم شرکتهای خدماتی و هم شرکتهای مالی را درگیر کرده است. برای فهم عمیق تر مسئله باید ابتدا مسایل را در سطح جهانی تحلیل کرد، و سپس در سطح ملی تحلیل کرد تا بتوان چاره جویی نمود. در واقع بدون داشتن تحلیلی جهانی و نگاهی ملی نمی توان راه حل درستی برای بحران شرکتهای محلی ارائه نمود. در این نوشتار نگاه مختصری به علل بروز وضعیت رکود داخلی در دو سطح بین المللی و ملی خواهیم داشت و دشواری های خروج از این بحران را از نگاه مدیریت مارکتینگ بصورت چکیده بیان می کنیم.

۲-آنچه هم اکنون در اقتصاد دنیا با آن مواجهیم، متاثر از دو مسئله عمده است. اول، کاهش قیمت جهانی نفت و دو افزایش تدریجی نرخ بهره در آمریکا. هر چند می توان در کنار آن به بحرانهای سیاسی منطقه ای، زورآزمایی هایی نظامی و حبابی شدن اقتصاد آمریکا نیز اشاره کرد. اما اگر بخواهیم دو فاکتور اصلی را انتخاب کنیم به همان دو مسئله ای می رسیم که ابتدا اشاره شد.

در سطح ملی نیز دو عامل را می شود به عنوان تعیین کننده ترین فاکتورهای تاثیر گذار در بروز شرایط کنونی نام برد. اول کاهش درآمد نفتی ست. آنچه مسلم است وابستگی اقتصاد کشورمان به نفت می باشد. به عبارتی وابستگی سطح تقاضا به درآمد نفتی مهمترین فاکتور تحلیل اقتصاد کلان در ایران است و این روزها که قیمت نفت در پایین ترین سطح خود در سالهای اخیر رسیده است ، سطح تقاضای عمومی به دلیل کاهش درآمدهای عمومی کشور، به شدت کاهش پیدا کرده است.

عامل دوم در سطح ملی، ورود شرکتهای خارجی به بازارهای داخلی در بسیاری از صنایع متاثر از توافق برجام است. بر این نکته واقفیم که میزان حضور شرکتهای بین المللی در صنایع مختلف گاه بسیار جدی و گاه بسیار کمرنگ پیش می رود اما تاثیر روانی این حضور از همین امروز تاثیر خود را بر تقاضای داخلی و تغییر مصرف جامعه گذاشته است.

مجموع این دو عامل فزونی یافتن عرضه به تقاضا است که نتیجه آن را در کاهش تورم و میل آن به سمت صفر مشاهده می کنیم. در واقع در بازار کسب و کار ما وارد عصر غلبه عرضه بر تقاضا شده ایم که تبعات بسیاری بر رفتار مشتریان و بنگاه های اقتصادی دارد.

۳- چشم انداز کوتاه مدت و میان مدت اقتصاد کلان نشان می دهد که نه قیمت نفت به این زودی ها رو به فزونی دارد و نه شرکتهای خارجی خیال چشم پوشی از بازار نسبتا بکر ۷۰ میلیونی ایران را دارند . در نتیجه این بحران بر خلاف میل و انتظار بسیاری از مدیران ، بحرانی گذرا و زود گذر نیست ، بلکه مدیران و بنگاه های داخلی باید برای دشواری فعالیت کسب و کار در ایران برای سالهای پیش رو آماده باشند. و این نه انتخابی مختارانه که امری گریز ناپذیر است. مسلح شدن به این چشم انداز می تواند مدیران را بجای انتظارات متوهمانه و معجزه نگر به سمت راه حلهای واقع گرایانه سوق دهد.

اما از دید نگارنده، دو موضوع خروج از این بحران را تشدید می کند. اول تغییر رفتار مصرف کنندگان داخلی که محورهای آن را تنوع طلبی و روی آوردن به کالاهای با برند جهانی تشکیل می دهد. دومین مسئله که چالشی بزرگتر برای بنگاه های اقتصادی ایرانی است، ضعف دانش مدیریتی بخصوص مدیریت مارکتینگ و برندینگ در درون شرکتها است. همانگونه که در سطور بالاتر اشاره شد در بسیاری از عرصه های کسب و کار عرضه بر تقاضا غلبه کرده و تغییر رفتار دو سوی بازی – مشتریان و بنگاه های اقتصادی- گریز ناپذیر است.

اگر بخواهیم دوران کسب و کار را به سه دوره تقسیم کنیم، دوره اول زمانی بود که تقاضا بر عرضه غلبه داشت. این دوره را می توان دوره اهمیت مدیریت تولید نامید.

دوره دوم زمانی است که تقاضا با عرضه برابر است و در این وضعیت مدیریت فروش اهمیت بیشتری داشته است.

اما دوره سوم دوران غلبه عرضه بر تقاضاست، یعنی زمانی که مدیریت مارکتینگ حرف نخست را در شرکتها می زند. و محیط کسب و کار در ایران اکنون وارد دوره سوم شده است.

اما نکته این جاست که نه تنها مدیران دوره اول و دوم (عصرتولید و عصر فروش)، آمادگی ورود به این عرصه را داشته اند ، بلکه از دانش کافی مورد نیاز دوره سوم بی بهره یا کم بهره اند. دانش مدیریت مارکتینگ و دانش برندینگ.

۴-آنچه می تواند بنگاه های اقتصادی را از وضعیت کنونی رهایی بخشد یا مهمترین تاثیر را در برون رفت از وضعیت کنونی بگذارد، روی آوردن به روشها و متدهای مارکتینگ و برندینگ است. متدهایی که شرکتهای بین المللی سالهاست با مسلح شدن به آنها عرصه اقتصادی کشورهای مختلف در ۵ قاره را تجربه کرده اند و بی شک برای ورود به بازار ایران با استفاده از همان تجارب، راه دشواری نخواهند داشت.

بر ماست که بعنوان مدافعان تولید داخلی و اشتغالزایی بومی، با رجوع به ابزارهای نوین مدیریتی و پیاده سازی آنها در شرکتهای متبوع خود بخصوص ابزارهای برندینگ و مارکتینگ قدم در راهی نهیم که سالها پیش باید می پیمودیم.

نویسنده:مهدی ترکمان، محقق و مشاور برندسازی و بازاریابی

 • تاثیر برندشخصی قدرتمند بر روی برند مکان

  برداشت دوم: برندشخصی و برند مکان پوردوسی (فردوسی) شاعر بزرگ پارسی می فرماید : به نام خداون…
 • برندسازی و تولید

  برندسازی و تولید

  برداشت اول : برندسازی و تولید بیایید اینگونه آغاز کنیم ، تفکر یک جامعه آیا تاثیری بر روی ک…
 • مشتری محوری یا کارآفرینی محوری

  مشتری، محور کارآفرینی

  گفت و گوی اختصاصی پژمان پاکدامن با دکتر محمود محمدیان در خصوص الزامات بازاریابی در کارآفری…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *