خانه سال شایسته سالاری …/ دکتر سمیرا ذاکرانی

سال شایسته سالاری …/ دکتر سمیرا ذاکرانی

Brandabout-Norooz Card-2-11 (2)

ویژه نامه “نوبهار۹۵″-برنداِبات- خانم دکتر سمیرا ذاکرانی 

به بهانه نوروز و سال نو و ارزیابی فضای کسب و کار در سال آینده به گفتگو با خانم دکتر سمیرا ذاکرانی نشستیم.

فضای کسب و کار را در سال آینده خوب ارزیابی میکنم. بسیاری از دغدغه های اقتصادی حل خواهند شد و با توجه به اتفاقاتی که بین ایران و کشورهای دیگر افتاده است کسب و کار رونق خواهد گرفت. برندهای جدید وارد ایران می شوند. برندها نمایندگی های خود را به ایران می فرستند و این امر باعث رونق کسب و کار می شود و از طرفی سیاست گذاری های اقتصادی به نظر می رسد که نقدینگی را در کشور بالا ببرد که این نقدینگی بالا فضای خوبی برای تولید و حرکت های اقتصادی خواهد بود.

اتفاق جالبی که فکر میکنم  در حوزه ی مدیریت منابع انسانی رخ میدهد این است که شایسته سالاری در ایران بالا می رود و از این نقطه که افراد با توجه به روابط خود بر سر کار هستند،افراد شایسته تر و توانمندتری بر منصب امور قرار خواهند گرفت. به این معنا که اگر توانایی کافی نداشته باشند حذف می شوند که این امری طبیعی است و باید اینگونه باشد و البته خیلی زودتر از این ها باید اتفاق می افتاد. افرادی که توانمندی لازم برای کسب مقام های بهتر را ندارند از سازمان ها حذف می شوند و در نتیجه نقش آموزش در منابع انسانی افزایش پیدا می کند.

به عنوان عیدی سعی میکنم چند فایل صوتی آموزشی آماده و تقدیم کنم

اتفاقات جالب و بامزه در سال ٩۴ برای من بسیار رخ داده است. به طور کلی هر روز از زندگی من با اتفاقات بامزه ی کاری همراه بوده است ولی در یکی از مصاحبه های من اتفاق جالبی افتاد. من معمولا در مصاحبه های خود از افراد میپرسم که به ویژگی های اخلاقی خود از ده چه نمره ای می دهند. برای مثال به صبوری، پشتکار، پیگیری، روابط عمومی و …  در یکی از این مصاحبه ها یکی از افراد از من پرسید باید حتما از ده نمره بدهم؟ از او پرسیدم پس از چند دوست داری نمره بدهی؟ گفت ” آخه از ١٠ خیلی کم میشه. میشه از ١٠٠ نمره بدم؟” و من یک ربع داشتم برای او توضیح میدادم که در هر صورت شما از هر عددی نمره بدهی کم و زیاد آن به عددی که نمره می دهی ربط دارد نه اینکه از چند باشد.

یک بار نیز به کرمان سفر کرده بودیم و در هنگام سخنرانی با وجود اینکه صدا قطع بود، کرمانی ها میگفتند طوری نیست، طوری نیست. و یک عکس یهویی نیز در سال ٩۴ دارم که خیلی آن را دوست دارم.

 

دکتر سمیرا ذاکرانی 

مشاور ارشد کسب و کارها در جذب و بکارگیری منابع انسانی

نوبسنده کتاب ” برگ برنده مذاکرات ” ( اصول و فنون مذاکره )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *