خانه اخبار دشواری های اجتماعی برندسازی ملی گردشگری

دشواری های اجتماعی برندسازی ملی گردشگری

6 ثانیه خوانده شده
۰

رایج‌ترین اشتباه توسعه‌ای در ایران تمرکز بر رشد سخت‌افزاری و توسعه فیزیکی است. از نظر اغلب مدیران ایرانی توسعه گردشگری تنها و تنها در گرو ایجاد اماکنی نوساز و جذاب، ساخت هتل‌های بزرگ و با ستاره‌های بالا، فضای سبز و پارک‌های زیبا، پیاده راه و رستوران و… است. انتخاب روش مدیریتی مبتنی بر توسعه فیزیکی سبب شده تا مدیران شهری به رقابتی بی پایان در ساختن شهرهایی با اماکن تجاری-رفاهی جدید بپردازند؛ راهی که پس از سرمایه‌گذاری و استقبال هیجانی عمومی از اماکن جدید، پیامی یکسان اما ناامیدکننده را بازتولید می‌کند. این پیام، اغلب مدیران را دچار سرخوردگی و تعجب می‌کند و نشان می‌دهد که بیشتر اقداماتی که در گذشته انجام داده‌اند پایداری شهر پویا را میسر نکرده و به از دست دادن فرصت‌های مختلف شتاب داده است.

ایران در حال ساختن شهرهایی کاملا مشابه یکدیگر است که دارای هتل‌ها، رستوران‌ها، مجتمع‌های تجاری، پارک‌ها، پیاده راه‌ها، غذاها و… یکسان هستند و مزیتی قابل رقابت را فراهم نمی‌کند. تصور کنید در جمعی از مردم برای مهم و جذاب شدن پوشش و آرایش یک بازیگر یا شخصیت مهم و مشهوری را انتخاب کنند. در چنین شرایطی هیچ‌یک از آنها تفاوت و مزیتی نسبت به دیگری نخواهد داشت و فرصت جدیدی را برای خود خلق نخواهد کرد؛ چرا که همه آنها مشابه هم بوده و از نظر توانایی و قابلیت و درونمایه شباهتی به شخصیت الگوی خود ندارند. همه آنها مقلد هستند و تنها کسی که با ورود به آن جمع مقلدانش متمایز خواهد بود، برند و شخصیت اصلی است. شهرهای ایران نیز در حال تقلید برای شبیه شدن بیشتر به همدیگر هستند؛ درحالی‌که توانمندی‌های اجتماعی و انسانی شهرها نقطه مزیتی فراموش شده در این میان است. هرچند توسعه فیزیکی و سخت‌افزاری ضرورتی انکارناپذیر است، اما بی‌توجهی به نرم‌افزار و قدرت نرم شهرها و کشورها دستمایه شکست سرمایه‌گذاری‌ها و تنوع محصولات، شهرها و نهایتا رکود گردشگری خواهد شد.
با چنین اقدام تک بعدی و نادیده گرفتن توسعه اجتماعی برندسازی گردشگری در سطح شهری و ملی غیرممکن خواهد شد، زیرا روح حاکم بر هر مکانی توسط انسان، اندیشه حاکم، رفتارها و گفتارها، توانمندی‌ها و مهارت‌های فردی و اجتماعی ایجاد می‌شود و تعیین‌کننده تمایز و موفقیت مکان خواهد بود. به این ترتیب سرمایه و دارایی مهمی که همواره حامی اصلی شهر بوده و می‌تواند تمایز ویژه‌ای برای شهر ایجاد کند، یعنی سرمایه اجتماعی و انسانی، مورد توجه قرار می‌گیرد. استفاده از ظرفیت اجتماعی و انسانی شهرها برای برندسازی گردشگری مساله مهمی است که بدون تردید از درجه اهمیتی بسیار بالاتر از ظرفیت فیزیکی و سخت‌افزاری برخوردار است؛ چرا که توانمندی اجتماعی و انسانی اماکن گردشگری، فرصت‌های جدیدی که قابل تکثیر یا تقلید و کپی‌برداری آسانی نیست را فراهم می‌سازد که به‌عنوان مزیت رقابتی گردشگری اماکن قابل استفاده هستند. ظرفیت و توانمندی اجتماعی و انسانی اماکن وظیفه ایجاد احساس متفاوت و به یادماندنی از آنها در برندسازی گردشگری را دارند؛ احساسی که برآمده از ساختار و محتوای اجتماعی و انسانی متمایز هر مقصد گردشگری از سایرین است. تمامی این تفاوت و تمایز‌ها بر اساس سرمایه‌های ناملموس مقاصد شکل می‌گیرد و مقصد گردشگری را در رقابت برندهای مشابه موفق می‌سازد.
پیشنهادهای اولیه توسعه برند ملی از منظر اجتماعی

۱- تغییر رفتار اجتماعی در سطح خرد، متوسط و کلان در ارتباط با دیگری و گردشگران نیازمند یک عزم و برنامه ملی است. اجرای بازاریابی اجتماعی برای شناسایی و تغییر رفتار اجتماعی متناسب با توسعه گردشگری الزامی است.

۲- توجه ویژه به ارتقای سرمایه اجتماعی مردم ایران همچون شادی و نشاط، امید و آرامش و اعتماد، مشارکت و نقش آفرینی مردمی. بدیهی است رضایت و وفاداری و شادمانی مردم هر کشوری بیشترین اثر عاطفی و احساسی را در گردشگران خواهد گذاشت.

۳- یکپارچه‌سازی اطلاعات و تصویر برند قابل ارائه به گردشگران.

۴- تدوین برنامه ارتباطات بین فرهنگی با سایر ملل.

۵- افزایش مهارت‌ها و توانمندی‌های شهروندان برای ارتباط موثر با گردشگران برای ارائه خدمات و محصولات به اثرگذارترین روش به نحوی که گردشگران از هزینه کردن بیشتر در کشور لذت ببرند.

۶- ارتقای توانایی روابط عمومی، بازاریابی و فروش در مراکزی که بیشترین ارتباط را با گردشگران دارند همچون رستوران‌ها، موزه‌ها، تاکسی‌ها، فروشگاه‌ها، تورگردانان داخلی و مراکز توریستی.

۷- ترویج و توانمندسازی قابلیت مکالمه زبان انگلیسی اشخاصی که به نحوی با گردشگران خارجی در ارتباط خواهند بود.

۸- تربیت نیروی انسانی ماهر برای اماکن گردشگری و تورلیدرهای وفادار به فرهنگ و سنن و شرایط اجتماعی ملی برای عملی‌سازی ارتباطات یکپارچه بازاریابی گردشگران خارجی.

۹٫ طراحی فعالیت‌ها و رویدادهای اختصاصی برای هر مکان گردشگری به نحوی که ارزش افزوده اجتماعی ایجاد کند.

نویسنده: محمد رضا رستمی 

روزنامه دنیای اقتصاد

 

 • برندسازی و تولید

  برندسازی و تولید

  برداشت اول : برندسازی و تولید بیایید اینگونه آغاز کنیم ، تفکر یک جامعه آیا تاثیری بر روی ک…
 • مدیران ناخدای برند

  برند در آنچه عرف بازار و صنعت است برای شرکت های بزرگ مطرح و غالب شده است در حالیکه شرکت ها…
 • مفهوم برندسازی

  مفهوم سازی برند در مدیریت رسانه ای

  امروزه اقتصاد توجه از اهمیت بسیاری برخوردار است. گزینه‌های بسیاری برای انتخاب وجود دا…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code