خانه مقالات برندینگ برندسازی برای سرآشپزهای آنلاین

برندسازی برای سرآشپزهای آنلاین

4 ثانیه خوانده شده
۰

بررسی فعالیت های ارتباطاتی برند پرپروک در گفت وگو با دکتر فرزاد مقدم

بیشتر مخاطبان ایرانی با پیتزاهای مربعی و پنجره ای شکل فست فود پرپروک آشنا هستند. پرپروک در زبان کُردی به معنی پروانه است. این فست فود در چند وقت گذشته اقداماتی را در راستای بازاریابی و مسئولیت اجتماعی انجام داده  است.

یکی از این اقدامات در راستای مسئولیت اجتماعی، ارائه منویی با خط بریل برای نابینایان است و اقدام دیگر راه اندازی «سرآشپز آنلاین باش!» در بستر وب سایت پرپروک است که از این طریق مشتریان امکان درست کردن پیتزا با سلیقه شخصی خود و سفارش آنلاین آن را دارند.

perperok-1

اینکه پرپروک باید چه گام هایی را در راستای فعالیت های ارتباطاتی برند بردارد، بهانه ای شد تا سراغ دکتر فرزاد مقدم، طراح و برنامه ریز برند برود. آنچه در ادامه می خوانید نظرات این کارشناس درباره فعالیت های ارتباطاتی برند، گام های برندینگ، مسئولیت اجتماعی و… است که در سه بخش مجزا تنظیم شده است.

امروزه در بازار رقابتی فست فود هایی می توانند روی فعالیت های برند  سازی سرمایه گذاری های مناسب انجام دهند که به چهار نکته کلیدی توجه ویژه ای داشته باشند؛ نکته اول در موفقیت فست فود ها، ایجاد شناخت و آگاهی از برند است؛ به عبارت دیگر مصرف کننده حین انتخاب به برندی که می شناسد، بیشتر توجه می کند.

به عنوان نمونه هنگامی که چند نفر برای وعده غذایی شام قصد بیرون رفتن دارند، وقتی  یکی از افراد حاضر در جمع، نام دو فست فود را پیشنهاد کند، در این شرایط اکثریت جمع فست فودی را انتخاب می کنند که قبلا یا نام آن را شنیده یا از آن تجربه خوبی داشته اند. با توجه به این موضوع، نکته اول در برند  سازی فست فود ها، آگاهی از برند است چون مخاطبان به برندهای شناخته شده بیشتر اعتماد می کنند.

آگاهی از برند

آگاهی از برند در کل شامل شناخت و یادآوری می شود؛ در مبحث شناخت، مخاطبان برند را از طریق عناصر هویتی آن مانند لوگو، نام، کاراکتر، موسیقی و… شناسایی می کنند و بدین ترتیب عوامل یادشده باعث می شود برند موردنظر را شناخته و در انتخاب، آن را جدی تر بگیرند. در بحث یادآوری نیز هنگامی که مخاطبان نام و دیگر عناصر هویتی برند را می شنوند، ذهنیتی مثبت در ذهن آنها زنده می شود.

ازآنجایی که فست فود پرپروک از سال ۱۳۷۶ فعالیت های خود را در پایتخت آغاز کرده است، مخاطبان تهرانی با نام این برند آشنا هستند و تبلیغات دهان به دهان در این برند بسیار مشاهده می شود. این موضوع نشان می دهد آگاهی از برند فست فود پرپروک تا اندازه ای مناسب است، به عبارت دیگر شاید آگاهی از برند فست فود پرپروک ۱۰۰درصد نباشد اما درصد بالایی از مخاطبان تهرانی با نام این برند آشنا هستند.

به نظر می رسد پرپروک نکته اول برند سازی را تا حد زیادی اجرا کرده است اما این فست فود در کل کشور این موقعیت را ندارد، به عبارت دیگر چون پرپروک خود را به عنوان مجموعه رستوران های زنجیره ای معرفی می کند باید شعبه های خود را در کل کشور افزایش دهد چون ماهیت رستوران های زنجیره ای عملا به صورتی است که توسعه جغرافیایی در ذات کسب وکارهای زنجیره ای نهفته است و نباید در جغرافیای خاصی خود را محدود کنند.

به صورت کلی محدود شدن شعبه های پرپروک مانع پیشرفت استراتژی توسعه است و از بین رفتن استراتژی توسعه در روزهای اخیر می تواند هر کسب وکاری را نابود کند. به زبان ساده تر، در روزهایی قرار داریم که برای حفظ کسب وکارمان مجبور به توسعه هستیم. ‬‬‬

امکانات و دسترسی فست فود ها

نکته دوم کلیدی در موفقیت برندهای فست فود  ، امکانات و دسترسی آنهاست، به عبارت دیگر فست فود ها ماهیت راحت بودن را در خود دارند و امکانات و دسترسی آنها اگر راحت نباشد، ماهیت فست فود زیر سؤال می رود؛ چون فست فود را مشتریان به دلیل راحتی مکان و دسترسی آسان مصرف می کنند.

با توجه به این موضوع، مکان و تعداد شعبه ها، طراحی داخلی فست فودها و هر آن چیزی که تجربه راحتی را برای مصرف کننده ایجاد می کند، خیلی مهم است. آمدن، خوردن و رفتن در فست فودها باید برای مشتریان راحت باشد. امروزه در کشور های دیگر، فست فود ها در تلاش هستند که وارد مراکز خرید و مال‫ها شوند چون در این مراکز خرید پارکینگ برای مشتریان به راحتی در دسترس است و حتی در برخی پارکینگ رایگان در اختیار مشتریان قرار می گیرد.

به عنوان نمونه، شعبه قیطریه پرپروک ممکن است با چالش هایی در خصوص پارکینگ مواجه باشد و مشتریان برای مراجعه به این فست فود با مشکل پارکینگ روبه رو شوند. در راستای این موضوع پرپروک می تواند شعبه قیطریه خود را یا در مراکز خریدی که در این منطقه از تهران واقع  شده اند یا در نزدیکی پارکینگ های عمومی راه اندازی کند که از این طریق مشتریان با مشکلات دسترسی و امکانات مواجه نشوند. ‬

استفاده از اپلیکیشن ها

برای ایجاد راه حل در راستای موضوع امکانات و دسترسی، بسیاری از فست فود های معتبر دنیا وب سایت های خود را گسترش می دهند که از این طریق مشتریان می توانند نزدیک ترین شعبه فست فود را شناسایی کنند.

یکی دیگر از اقداماتی که در این راستا می تواند انجام  شود، راه اندازی اپلیکیشن هایی روی گوشی های هوشمند است که از امکاناتGoogle Maps  استفاده  کنند؛ به عنوان نمونه از طریق GPS مکان هر مخاطب مشخص و نزدیک ترین شعبه فست فود به او پیشنهاد  شود و حتی برخی از این اپلیکیشن ها مسافت و مسیر رسیدن به شعبه فست فود را مشخص  کنند و حتی پیشنهاد هایی برای پارکینگ به مشتریان داده  شود.

پرپروک به لحاظ جغرافیایی شعبه های خود را به خوبی در سطح شهر تهران گسترش داده که این موضوع نکته مثبتی در توسعه برند است. پیشنهاد می شود در آینده پرپروک اپلیکیشن های موبایل خود را برای بالا بردن راحتی دسترسی راه اندازی کند و در این بخش نیز سرمایه گذاری های لازم را انجام دهد.

سرعت بالا و روابط دوستانه با مشتریان

نکته سوم برای برندینگ فست فــود هــا، ســـرعت بــالا، شخصی سازی و روابط دوستانه آنها با مشتریان است؛ به عبارت دیگر برای هر یک از مشتریان اقداماتی در راستای شخصی سازی با سرعت مناسب انجام شود.

ماهیت فست فود ها با سرعت  بالای تهیه غذا بسیار تنگاتنگ است؛ به عنوان نمونه پیتزا دومینو روی این موضوع تمرکز کرده است که اگر بالای ۳۰ دقیقه تحویل غذا طول بکشد، کل غذای مشتریان به صورت رایگان به آنها تحویل داده می شود، اما متأسفانه برخی از فست‫فود ها در کشور ما آن قدر کند هستند که مفهوم فست فود را زیر سؤال برده اند.

نکته دوم در این بحث، شخصی سازی است؛ به عبارت دیگر فست فود های معتبر دنیا در تلاش هستند غذایی را به مشتریان تحویل دهند که براساس علاقه و ذائقه آنها باشد. برخی از فست فود ها این موضوع را با توسعه منوی غذایی خود ایجاد کرده اند به طوری که مشتریان با ذائقه های غیر فست فودی هم انتخاب های خوبی در این گونه مراکز مانند سالادهای آماده دارند.

یا اینکه افرادی که غذای گوشتی نمی خورند، می توانند از غذاهای گیاهی و فست فودهای سبزیجات استفاده کنند. در کل هدف این است که به جای اینکه مشتری خود را با آنچه هست وفق دهد، رستوران ها خود را با خواسته مشتری تطابق دهند. ‬

سرآشپز آنلاین باش!

به تازگی پرپروک نیز در راستای نکته یادشده، در وب سایت خود «سرآشپز آنلاین باش!» را راه اندازی کرده است. این موضوع امکان درست کردن پیتزا با سلیقه شخصی را به مشتریان می دهد؛ به عبارت دیگر هر یک از مشتریان می تواند براساس علایق خود، پیتزای موردنظر خود را درست و حتی برای آن نام مورد علاقه خود را انتخاب کند و سفارش آنلاین دهد که این حرکت بسیار مثبت و هوشمندانه ای در بحث برند سازی تلقی می شود. ‬‬‬

شخصیت سازی برند از مسئولیت اجتماعی

شخصیت برند هنگامی قوی تر است که ارتباط قوی تری برقرار کرده و ناگزیر در ذهن مخاطبان ماندگاری بیشتری داشته باشد. به بیان دیگر باید بتواند ارتباطات عاطفی مناسبی با مخاطبان خود برقرار کند. فراموش نکنیم مخاطبان ما هم داخلی و هم خارجی هستند. مخاطبان داخلی همان کارکنان برند هستند و خود کارکنان نیز باید این موضوع را درک کنند که پیام برندشان به مخاطبان پیرامون چه موضوعی است و نقش آنها در این میان چیست.

علاوه بر تبلیغات درون سازمانی و آموزش های ساده درباره برند به کارکنان، برای تحقق این موضوع بسیاری از فست فود ها، کمپین های مسئولیت اجتماعی راه اندازی می کنند و ارتباطات عاطفی را با مخاطبان خود، چه داخلی و چه خارجی افزایش می دهند؛ به عنوان نمونه مک دونالد کمپین کتاب خوانی را راه اندازی کرد.

براساس تحقیقاتی که در لندن انجام شد متوجه شدند که در این شهر از هر سه کودک، یک کودک اصلاً کتاب ندارد؛ بنابراین تصمیم گرفته شد همراه هر بسته هپی‫میل (منوی کودک) یک عدد کتاب رایگان به کودکان داده شود. پرپروک نیز در راستای مسئولیت اجتماعی خود منویی برای نابینایان ایجاد کرده است که بحق کار پسندیده ای به شمار می آید. ‬ارتباط مناسب از هر جهت در نقاط تماس برند با مخاطبان بسیار حائز اهمیت است.

برای نمونه، حتی عکس هایی که در وب سایت یک برند قرار دارد می تواند در خلق هویت و شخصیت برند نقش داشته باشد. در این راستا، عکس های استفاده شده در وب سایت پرپروک از کیفیت پایینی برخوردار هستند.

اگرچه شاید این اقدام پرپروک به معنی این موضوع باشد که بزرگ نمایی نکرده ام اما بهتر بود که در راستای این موضوع تحقیق مناسب تری انجام و از عکس های بهتری در راستای خلق شخصیت برند استفاده می شد. ‬‬‬

ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که سازمانی در ارتباطات برند موفق است که بتواند اجتماع برند برای خود ایجاد کند؛ مجموعه ای از مشتریان که پرپروکی باشند و پرپروکی زندگی کنند. البته این کار نیاز به برنامه های دقیق تری در عملیات برند سازی دارد که از سطح برند سازی ظاهری و تبلیغاتی بالاتر رفته و به سطح ۳۶۰ درجه نزدیک می شود که واقعاً در ایران به لحاظ عملیاتی انجام این توصیه های مدیریتی آن قدرها هم که فکر می کنیم راحت نیست، بنابراین به برندی مانند پرپروک باید خسته نباشید گفت که تا این نقطه هم با سخت کوشی و تفکر آمده است. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

perperok-2

***

انتقال نادرست پیام

در مقوله شخصی سازی، اطلاع رسانی برند بسیار حائز اهمیت است؛ چون مشتریان باید به این موضوع واقف شوند که در این فست فود شخصی سازی برای آنها انجام می شود. پرپروک نیز در راستای اطلاع رسانی «سرآشپز آنلاین باش!»، از بیلبورد ها و فضای مجازی استفاده کرده است اما هنگامی که تصویر بیلبورد های پرپروک را در سر کلاس های دانشجویان دوره های MBA  تست کردم، بسیاری از دانشجویان استنباط کردند که این تصویر آموزش آشپزی را به مخاطبان نشان می دهد؛ به عبارت دیگر این دانشجویان بر این باور بودند که پیام بیلبورد، درباره آموزش پیتزا درست کردن است و اینکه آنلاین سرآشپز شویم.

این موضوع نشان می دهد که پیام بیلبورد پرپروک برای فهمیده شدن نیاز به کمک دارد و مخاطبان به راحتی نمی توانند پیام این بیلبورد را درک کنند. از طرفی روی برخی از بیلبورد ها کلمه «Wi-Fi» لحاظ شده است که برای بسیاری از مخاطبان مفهومی ندارد و حتی بسیاری از مخاطبان این برداشت را دارند که می توانند در داخل فست فود  پرپروک از اینترنت رایگان استفاده کنند اما این در حالی است که بیلبورد هایی که کلمه «Wi-Fi»  دارد به این معنی است که مخاطبان می توانند در زیر این بیلبورد ها قرار بگیرند و از اینترنت رایگان برای سفارش دادن پیتزا استفاده کنند. بهتر بود قبل از هر اقدامی تست گروه کانونی برای پیام انجام می شد.

نکته آخر در برند سازی فست فود ها، شخصیت و کارایی برند است. در مقوله کارایی، فست فود ها باید به حد خوبی از کارایی و مقیاس اقتصادی برسند تا از این طریق بتوانند سود خود را افزایش دهند. از طرفی دیگر هم تولید تعداد بالای محصول، با بالا رفتن کیفیت و تازگی محصول نیز همراه می شود. در این میان کارایی به معنی خدمات بهتر کارکنان و افزایش تعداد مشتریان وفادار نیز است.

در مقوله شخصیت برند، گفته می شود که همه فست فود ها در ظاهر و پیش از تجربه، غذاهایی شبیه به هم را به مشتریان عرضه می کنند؛ یعنی اگر مشتریان تجربه ای از طعم غذا و نوع خدمات فست فود نداشته باشند، انتخاب فست فود براساس تداعی از برند و ظاهر آن انجام می شود.

در چنین موقعیتی، یک شخصیت برند درست طراحی شده و متناسب با دیگر عناصر برند می تواند نقش بسیار مؤثری در انتخاب شدن داشته باشد. به عنوان نمونه در انتخاب دو فست فود به ظاهر مشابه ازلحاظ محصول، مشتریان فست فودی را انتخاب می کنند که شخصیت و ذهنیت متناسب تری را با خودشان در ذهن آنها داشته باشد.

منبع:فرصت امروز

 • تاثیر برندشخصی قدرتمند بر روی برند مکان

  برداشت دوم: برندشخصی و برند مکان پوردوسی (فردوسی) شاعر بزرگ پارسی می فرماید : به نام خداون…
 • برندسازی و تولید

  برندسازی و تولید

  برداشت اول : برندسازی و تولید بیایید اینگونه آغاز کنیم ، تفکر یک جامعه آیا تاثیری بر روی ک…
 • مشتری محوری یا کارآفرینی محوری

  مشتری، محور کارآفرینی

  گفت و گوی اختصاصی پژمان پاکدامن با دکتر محمود محمدیان در خصوص الزامات بازاریابی در کارآفری…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *