خانه مقالات بازاریابی اصول مسئولیت اجتماعی شرکت ها

اصول مسئولیت اجتماعی شرکت ها

12 ثانیه خوانده شده
۱

سه اصل اساسی برای مسئولیت اجتماعی شرکت وجود دارد که تمامی فعالیت های مرتبط با مسئولیت اجتماعی می توانند بر آن ها استوار گردند.این سه اصل عبارتند از: 

 • پایداری 
 • پاسخگویی
 • شفافیت 

 

 

 

 

اصل پایداری 

پایداری عبارت است از اثری که یک اقدام در زمان کنونی بر روی گزینه هایی که در آینده ممکن است در دسترس باشند یا نباشند، می گذارد.پایداری به این معنا است که سازمان تنها به زمان خود فکر نکند و نسل های اینده را نیز در نظر بگیرد.سازمان باسد ببیند که اثرات فعالیت هایش بر روی نسل های آینده چیست؟ یک سارمان متعهد باید ببیند که چه اقداماتی در راستای مسئولیت های اجتماعی خود برای جامعه در زمان حال می تواند انجام دهد که نه تنها مضر نباشد بلکه برای نسل های آینده سودمند نیز باشد.اگر کلیه منابع در زمان حاضر مورد استفاده قرار بگیرند، آنگاه منبعی برای استفاده در آینده در دسترس نخواهد بود، و این مسئله زمانی بدتر می شودکه بدانیم منابع از نظر کمیت محدود هستند.

منابع خامی مانند زغال سنگ، آهن یا نفت محدود هستند و در صورت مصرف کامل، دیگر برای استفاده در آینده قابل دسترس نخواهد بود. در آینده زمانی می آید که نیاز داشته باشیم منابع از دست رفته را با چیزی جایگزین نماییم.در این صورت می توان گفت که با کاهش منابع طبیعی، هزینه دستیابی و نگهداری این منابع افزایش یافته و در نتیجه هزینه عملیاتی سازمان ها نیز افزایش می یابند.

بنابراین پایداری به این نکته اشاره دارد که جامعه نباید منابع طبیعی را به گونه ای مصرف کند که دیگر قابل تولید و بازیابی نباشد.بطور مثال صنعت کاغذسازی برای جایگزینی منابع خود یعنی درختان، موظف است اقدام به کاشت درخت در مناطقی که درختان آن ها قطع شده اند کند.

اصل پاسخگویی

یک سازمان پاسخگو، سازمانی است که از اثرات اقدامات حود بر روی محیط خارجی آگاه است و بنابراین برای پاسخگو بودن در رابطه با اثرات اقدامات خود اماده است. این مفهوم بیانگر این است که باید اثرات اقدامات سازمان هم برای داخل سازمان و هم برای خارج سازمان مشخص و تعریف می شود.

واژه "مسئولیت اجتماعی شرکت" با واژه "مسئولیت" آغاز می شود، یعنی سازمان این مسئولیت را می پذیرد که تعهداتی د قبال جامعه داردو خواهد داشت، اما این مسئله زمانی ارزشمند خواهد شد که سازمان مذکور در برابر مسئولیتی که پذیرفته است پاسخگو نیز باشد. در واقع این پاسخگویی نشان می دهد که سازمان به تعداتی فراتر از تعهدات عادی پایبند است.

مطلب مرتبط: مسئولیت اجتماعی سازمان چیست؟

اصل شفافیت

شفافیت یعنی اینکه سازمان در مورد فعالیت های اثرگذار خود بر روی جامعه به گونه ای اطلاع رسانی نماید که برای همه قابل فهم باشد و نکته با اهمیت این است که در این اطلاع رسانی، نباید چیزی پنهان کند. در واقع گزارشاتی که سازمان ها در راستای مسئولیت های اجتماعی خود ارائه می دهند باید آیینه ای تمام نما و شفاف از فعالیت هایی باشد که به هر نحوی ممکن است بر روی جامعه و محیط اطراف اثر بگذارند.

بنابراین تمام اثرات اقدامات سازمان از جمله اثرات خارجی، باید در اطلاعات ارائه شده در گزارش سازمان شفاف و قابل درک باشند.شفافیت برای کاربران خارجی سازمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا این افراد دانش و اطلاعات کم تری نسبت به کارکنان سازمان و کاربران داخلی ان در مرود زیمنه فعالیت سازمان دارند.

این مقاله ادامه دارد…

نویسنده: پژمان پاکدامن

 مشاور و برنامه ریز استراتژی برندسازی 
 

بخــوانیـــــد، بیـــاموزیـــــد، قدرتـــــمند شوید

برندابات مرجع تحلیلی، آموزشی برندینگ، بازاریابی، تبلیغات

.

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به وب سایت BrandAbout میباشد . کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.

گروه توسعه کسب و کار آرمانی ارائه دهنده راهکار برندسازی، مارکتینگ و تبلیغات

 

 

 • مسئولیت اجتماعی چیست

  مسئولیت اجتماعی سازمان چیست؟

  مفهوم مسئولیت اجتماعی سازمان یا (CSR (corporate social responsibility شامل موضوعاتی مرتبط …
 • ۱۰ ابتکار شرکت های مسئول اجتماعی

  وجدان شرکتی یعنی ارائه چیزی (حتی فراتر از توان شما) به جامعه که سبب حفظ و پایداری کسب و کا…
 • تمایز در بیان همدردی

  نگاهی به برنامه مسئولیت اجتماعی اخیر تپ سی در حادثه پلاسکو پنجشنبه گذشته تهران با فاجعه &n…
 • مدیران ناخدای برند

  برند در آنچه عرف بازار و صنعت است برای شرکت های بزرگ مطرح و غالب شده است در حالیکه شرکت ها…
 • توسعه برند شخصی

  توسعه برند شخصی

  برندسازی شخصی فرآیند شناسایی ارزش منحصر به فرد و متمایزی است که به یک سازمان، تیم و یا پرو…
 • برند ، جایگاه برند، وعده برند، کدام؟

  آیا تابحال در جلسه ای بوده اید که در آن، دو نفر منظور یکسانی داشته اند، اما هر کدام برداشت…

یک دیدگاه

 1. قیمت تلویزیون ال جی

  فروردین ۵, ۱۳۹۷ در ۱۱:۰۸ ق.ظ

  ممنون از سایت خوبتون که مطالبی در جهت افزایش آگاهی افراد قرار میدید.موفق باشید
  سال نو مبارک

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *