خانه مقالات برندینگ آیا برندسازی احساسی نتیجه بخش است؟

آیا برندسازی احساسی نتیجه بخش است؟

6 ثانیه خوانده شده
۰
برندسازی احساسی

برندسازی همواره با بکارگیری لوگو، شعار، طرح رنگ و یا موارد دیگر شناخته شده است. یکی از مهم ترین راه هایی که باعث می شود یک برند به زندگی مردم راه پیدا کند، تاثیراتی است که بر زندگی مشتریان خود می گذارد. حس قوی توجه کامل به یک برند مانند نایک، نقش بزرگی در موفقیت برند ایفا می کند. برندسازی احساسی روش قدرتمندی برای ایجاد وفاداری به برند و جذب مشتریانی است که بارها به برند رجوع می کنند. اتفاقاتی که شما را به گریه ، یا خنده  می اندازد و یا شما را عصبانی می کند، در ذهن شما نیز می ماند. احساسات قوی سبب ماندگاری آنها در ذهن می شود. به طور مشابه، احساسات قوی در زمینه تبلیغات سبب ماندگاری آن در ذهن شده و همچنین موجب معروف شدن برند می گردد.

انسان ها تحت تاثیر احساسات خود قرار می گیرند و تحقیقات نشان داده است که تنها ۳۰ درصد از خریدها منطقی هستند، در حالی که ۷۰٪ دیگر شامل خریدهای هیجانی می باشد. این امر نشان می دهد که هر برندی به استراتژی نیاز دارد که مخاطبان خود را از نظر احساسی درگیر نگه دارد.برخی کارشناسان به طور فزاینده در پرداختن به احساسات قوی مشکل دارند. آیا تبلیغات P & G در بازی های المپیک ۲۰۱۶ را به خاطر می آورید که در آن المپیکی ها از مادران خود تشکر کردند؟ این نوع تبلیغات که موجب تحریک احساسات قوی می شوند، در برندسازی احساسی مهم است.

telegrambrandabout.irinstagrambrandabout.ir

بخــوانیـــــد، بیـــاموزیـــــد، قدرتـــــمند شوید

برندابات مرجع تحلیلی، آموزشی برندینگ، بازاریابی، تبلیغات


کارشناسان چگونه می توانند احساسات مشتریان را در ۳۰ ثانیه برانگیزند؟ از طریق داستان گویی. بیان داستان همچنان قوی ترین روش برای برانگیختن واکنش احساسی می باشد. البته این ارتباط احساسی با مشتری همیشه نباید ذاتا مثبت باشد. بلکه می تواند شامل ترس ( آنها چیزی را از دست خواهند داد) یا حس گناه (که آنها به اندازه کافی برای خانواده خود وقت صرف نمی کنند) و کمک به آنها برای رسیدن به آرزوهای زندگی شان باشد. به عنوان مثال، تبلیغات محصولاتی که به ترک سیگار کمک می کنند، با گفتن داستان های ساده که جهت آموزش مصرف کنندگان در مورد خطرات سیگار کشیدن و تشویق آنها برای انتخاب سبک زندگی سالم می باشد، سبب برانگیختن احساسات آنها می شود.لیست احساسات ممکن ادامه می یابد اما یک نکته در همه آنها مشترک است: بسیار خودمحور هستند. آنچه مصرف کنندگان می خواهند ساده تر شدن زندگی شان بوده و برندها نیز می خواهند نیازهای احساسی مشتریان را برآورده کنند.


تفاوت بین هر داستان احساسی و داستان بازاریابی خوب در این است که داستان بازاریابی هدفی دارد. هدف از داستان برند باید شفاف باشد. به عنوان مثال، برندCadbury در مورد شیوه های تهیه سالم شکلات های خود در یکی از تبلیغاتش گفت؛ هدف آنها آموزش طرفداران بالقوه در مورد جنبه های مهم برند بوده است. از این رو، قبل از بیان داستان، داشتن یک هدف روشن و منطقی ضروری است. بیان داستان ابزاری برای رسیدن به هدف است. این مسئولیت شماست که این هدف را مشخص کنید.


داستان های احساسی خوب نیز با تغییر با زمان نیاز به تکامل دارد. پیام ممکن است فرق نکند، اما داستان تغییر می کند. به عنوان مثال، شرکت کوکا کولا در سوپربول ۲۰۱۴ امریکا، در آگهی تبلیغاتی خود جنبه های مختلف فرهنگ های گوناگون امریکای امروزی را با سرود "امریکا" که به زبان های مختلف خوانده شد، نشان داد. تم پشت این تبلیغ، همان پیامی است که برند کوکا کولا همیشه به آن پرداخته است (اصالت، تقسیم شادی و آمریکا ). تنها تفاوت در روش ارائه ایده های آن بود. کوکا کولا پیام خود را مطابق قرن ۲۱ تکامل داده است و در نتیجه نشان می دهد که کوکا کولا برند منسوخ شده ای نیست. با تغییر زمان، نوسازی داستان های برند بسیار مهم است. داستان های احساسی قوی نیز قدرت نشان داده تغییر برند را دارند.


اپل نمونه بارز برندی است که از برندسازی احساسی استفاده کرده است. اپل در دهه ۱۹۹۰، درحال ورشکستگی بود، اما با بازسازی برند کاری کرد که افراد جوان را جذب کند. اپل در حال حاضر به یک غول فن آوری تبدیل شده و طرفداران زیادی جمع آوری کرده است. تبلیغات برنده جایزه آی فون اپل از سال ۲۰۱۴ به روح خانواده و تعطیلات می پردازد.برندهای بزرگ دیگری که در استراتژی های خود از برندسازی احساسی استفاده کرده اند عبارتند از پپسی، الای، پمپرز، گوگل و مرسدس بنز. همه این برندها راهی برای ارتباط با مخاطبان خود پیدا می کنند تا رابطه احساسی با آنها برقرار کنند.


بنابراین، درمی یابیم که هر فردی، می تواند دلبستگی احساسی به یک برند داشته باشد. هنگامی که یک برند حس خاصی را در مشتری ایجاد کند، بعید است که مشتری رابطه جدیدی را از نو با برند مشابه دیگری آغاز کند. تشکیل چنین پیوند قوی هدف نهایی برندسازی احساسی است. شما به عنوان یک بازاریاب، باید از خودتان بپرسید، داستان برند شما و احساساتی که می خواهید با آن به دیگران انتقال دهید، چیست؟


اگر پاسخ این سوال را نمی دانید، و یا حتی بدتر، فکر می کنید که پاسخ قانع کننده ای برای خود ندارید، می توانید مطمئن باشید که در مشتریان شما نیز حس خاصی ایجاد نخواهید کرد.
از این رو، به یاد داشته باشید که برندسازی احساسی زمان بر بوده و نیاز به توجه و دقت دارد، اما وقتی مشتریان خود را در جلوی استراتژی برند خود قرار دهید، در مسیر درست تشکیل رابطه قوی با مخاطبان هدف خود قرار گرفته و مشتریان وفاداری برای خود جمع خواهید کرد.

ترجمه و تدوین گروه برنداِبات 

.

.

بخــوانیـــــد، بیـــاموزیـــــد، قدرتـــــمند شوید

برندابات مرجع تحلیلی، آموزشی برندینگ، بازاریابی، تبلیغات

گروه توسعه کسب و کار آرمانی ارائه دهنده راهکار برندسازی، مارکتینگ و تبلیغات

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به وب سایت BrandAbout میباشد . کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.

 • تاثیر برندشخصی قدرتمند بر روی برند مکان

  برداشت دوم: برندشخصی و برند مکان پوردوسی (فردوسی) شاعر بزرگ پارسی می فرماید : به نام خداون…
 • برندسازی و تولید

  برندسازی و تولید

  برداشت اول : برندسازی و تولید بیایید اینگونه آغاز کنیم ، تفکر یک جامعه آیا تاثیری بر روی ک…
 • مشتری محوری یا کارآفرینی محوری

  مشتری، محور کارآفرینی

  گفت و گوی اختصاصی پژمان پاکدامن با دکتر محمود محمدیان در خصوص الزامات بازاریابی در کارآفری…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *